Przestrzenie

Przestrzenie Pereboru: Odbicia Tradycji, Rytm Przyszłości to projekt inspirowany pereborem nadbużańskim – tradycyjnym wzorem tkackim z północno-wschodniej Lubelszczyzny, w którym od pokoleń powtarzały się rytmiczne układy rombów i iksów. To właśnie one stały się punktem wyjścia do artystycznych przekształceń i współczesnych interpretacji.

W centrum ekspozycji znajduje się rzeźba Przestrzenny perebor – trójwymiarowa kompozycja z przezroczystych sześcianów, w których zatopiono czerwone i granatowe moduły. Lustro pod instalacją odbija wzór, tworząc nieskończony, pulsujący rytm – zapis tradycji w przestrzeni.

Ten sam motyw zostaje rozwinięty w futurystycznych strojach wykonanych z przędzy lnianej i recyklingowanej, łączących tkacką precyzję z ideą zrównoważonego projektowania.

Dopełnieniem całości jest film i animacja prezentowane na fasadzie Pawilonu Polskiego – poruszająca opowieść o przekazywaniu wzoru, pamięci, więzi i czasie, który – jak czółenko tkackie – biegnie nieprzerwanie.

Projekt został zrealizowany na zlecenie Muzeum Wsi Lubelskiej, promując Województwo Lubelskie w ramach EXPO Osaka 2025 i prezentowany jest w Pawilonie Polskim.