OFF FASHION

Zadushki

Punktem wyjścia kolekcji „Zadushki” stał się perebor żałobny umieszczany na strojach włodawskich będąc wówczas symbolem żałoby po zmarłych bliskich. Fascynująca jest czystość formy i samowystarczalność pereboru w tym wydaniu. Nie ma tu gry kolorem, wzór musi obronić się sam.

Atmosfera mistyki

Kolekcja Zadushki owiana jest atmosferą mistyki i tajemnicy nawiązującą do listopadowych Dziadów. Ornamenty ozdobne części ubrań ukryte są w zapięciu koszuli i kontrafałdach sukienek. Niewidoczne na pierwszy rzut oka odsłaniają swe piękno podczas ruchu.

Nakrycia głów

Nakrycia głów w poszczególnych projektach nawiązują do tych obecnych w strojach nadbużańskim i włodawskim. Inspirowane były zawijką – charakterystycznym ręcznikiem składanym na trzy części zawiązywanym wokół głowy i wykończonym pereborem, kapturem z oryginalnym wycięciem z przodu głowy, kimbałką – obręczą nakładaną na głowę, przez którą wyjmowano włosy i otaczano je tzw. okrajką, czyli czepkiem z troczkami. W projektach obręcze zdobione są przez perebor i haft krzyżykowy.

Dodatki

Dodatki wykorzystane w projektach to biżuteria ze szklanych korali, będących niegdyś powszechnym zamiennikiem korali prawdziwych, na które stać było tylko nieliczne kobiety. W projektach występują one w różnej formie, a każdy sznur korali zakończony jest z obu stron karabińczykami przypinanymi do bogato rozmieszczonych pętelek dając możliwość przeróżnych układów biżuterii.

Perebor jako ornament

W strojach ludowych nadbużańskim i włodawskim perebory zwykle umieszczane były na stójkach, przyramkach i mankietach koszul. W projektach koszula zostaje zredukowana do samych miejsc występowania ornamentów. W rezultacie sukienki zdobią odpowiednio stójka i kołnierz, przyramki i mankiety zdobione pereborami zapinane za pomocą szklanych koralików.

Bawełna i len

Kolekcja „Zadushki” uszyta została z różnej gramatury stuprocentowego lnu oraz bawełnianych dzianin pętelkowych.

Sitodruk i nadruk

Wzory w  zaprezentowanych projektach wykorzystane są zarówno w formie tradycyjnej, czyli tkane na krosnach bądź w formie haftu krzyżykowego (była to technika, która wyparła w końcu pracę na krosnach) oraz współczesnej formie printu nawiązującej jednak do ręcznego nadruku niegdyś występującego na spódnicach. Sitodruk wykonany został za pomocą ekologicznych farb wodnych, wnikających we włókno tkaniny i oddychających razem z nią. Wykorzystana została również technika haftu komputerowego w celu personalizacji niektórych elementów projektów znaczkiem marki How I.

“Dziady”

Sylwetka prezentuje luźne nawiązanie do tradycji: kaszkiet inspirowany kapturem, bawełniane spodnie dresowe z printem autorskiego pereboru oraz lniana koszula z ukrytym w zapięciu haftem krzyżykowym. Całość uzupełnia biżuteryjny łańcuch przypięty do spodni złożony ze szklanych koralików.

“Dushyczka”

Spódnico-spodnie w projekcie Dushyczka inspirowane są spódnicą lnianą w stroju włodawskim, której tył w przeciwieństwie do przodu był plisowany, różniąc się jednocześnie od przodu występującym u dołu spódnicy ornamentem. Nakrycie głowy nawiązuje do zawijki – charakterystycznego ręcznika składanego na trzy części zawiązywanego wokół głowy wykończonego pereborem. Rysunki na bluzce w projekcie Dushyczka, które obrazują przechodzenie w dzień zaduszny dusz przez bramę cmentarną celem udania się do rodzinnych domostw, wykonane są metodą sitodruku. Dresowa spódniczka z charakterystycznym printem to jedyny element kolekcji nawiązujący do stroju krzczonowskiego.

“Melancholia”

W projekcie Melancholia stylizacja zostaje zredukowana do samych miejsc występowania ornamentów. W rezultacie sukienkę zdobią odpowiednio stójka, przyramki i mankiety zdobione pereborami zapinane za pomocą szklanych koralików. Całość uzupełniają personalizowane glany, trampki i podkolanówki nawiązujące do współczesnego i uniwersalnego obuwia. Nakrycie głowy inspirowane jest kimbałką.

“Listopadowa”

W projekcie Listopadowa stylizacja zostaje zredukowana do samych miejsc występowania ornamentów. W rezultacie sukienkę zdobią odpowiednio kołnierz i mankiety zdobione pereborami zapinane za pomocą szklanych koralików. Całość uzupełniają personalizowane glany, trampki i podkolanówki nawiązujące do współczesnego i uniwersalnego obuwia. Na głowie czepek nawiązujący do okrajki.