Pasja zaszczepiona w genach
Monika Trypuz to artystka o ścisłym umyśle, która świat liczb łączy z kulturą ludową. Projektuje ornamenty tkackie i wprowadza je do mody. W jaki sposób? O tym opowiedziała teraz w Dzień Dobry TVN.
Wystawa “Jeżozwierze” w Kiosku Sztuki
Wystawa „Jeżozwierze” poświęcona jest treści książki „Jeżozwierze”. Powstała ona w oparciu o fabułę bajki filozoficznej Artura Schopenhauera. Bajka opowiada o relacjach między ludźmi na przykładzie jeżozwierzy. Jest zima i jeżozwierze chcąc się ogrzać, tulą się do siebie. Niestety szybko doświadczają bólu z uwagi na wbijające się w ciała kolce. Jak znaleźć dystans między sobą, nie raniąc się wzajemnie? Na to pytanie odpowiada książka.
Temat relacji jest szczególnie ważny w obecnym czasie pandemii, która spowodowała izolację, ograniczenie kontaktów społecznych dzieci z rówieśnikami, ale też wymusiła konieczność zacieśnienia więzi rodzinnych, kiedy zarówno rodzice jak i rodzeństwo spędzali czas pracy zdalnie będąc w domach. Wiadomo, że żadna skrajność nie jest dobra. „Jeżozwierze” pokazują jak znaleźć balans w tych trudnych sytuacjach, kiedy jesteśmy za blisko siebie lub zbyt od siebie oddaleni.
Książka stworzona jest z myślą o dzieciach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Zarówno jej dynamiczny, rytmiczny tekst, jak i oprawa graficzna przemyślane zostały pod kątem najmłodszych. Wszystko po to, by
trudne treści filozoficzne, stały się zrozumiałe dla dzieci. Książka ma format nawiązujący do niegdysiejszych książeczek z serii “Poczytaj mi, Mamo!”, tak dobrze pamiętanych przez pokolenia rodziców dzisiejszych
kilkulatków.
Perebory lubelskie wczoraj i dziś
Zapraszam do obejrzenia zrealizowanego przeze mnie filmu “Perebory lubelskie dawniej i dziś”, by mogli Państwo dowiedzieć się czym jest perebor, skąd pochodzi, jak wygląda technika tkania pereborów oraz jak to rękodzieło ma się dzisiaj. Podczas nagrania nie miałam jeszcze pojęcia, gdzie zaprowadzi mnie droga fascynacji pereborem…